History

buildinghistory web

Our History

In 1974, the Buford Church of Christ held its first worship service in the basement of Bob and Carol Elliott’s home on December 1st. Attendance was 8. Harry Postalwaite was the preacher and Joey Casey led singing. During 1976, the average attendance for morning worship was 23.

In 1977, the Buford congregation purchased six acres on Chatham Road. The Moulton, Alabama congregation bought a double wide trailer for Buford’s first building. Buford held their first service in the trailer on February 5th, 1978. Ralph Anguish became Buford’s full-time preacher on April 27th. In March of 1982 the Buford congregation was incorporated. Owen Freeman preached at Buford until Jimmy Miller and his family arrived in late August 1983. Jimmy served as Minister until August 2006. Attendance for morning worship was close to 50.

Ground-breaking for the first building was in late summer 1987 and was completed in December 1988. This building is now the Upper Room (Teen Room). Buford’s first Elders were installed in November 1993 and the first Deacons were installed in April of 1994. By this time the attendance for morning worship was around 100.

Ground-breaking for a larger auditorium began in January 1996, with the building being completed in December. This is now the Annex II building. Attendance at this time was 280. In September of 1998, Buford started the Sonflower Preschool. With the need for a larger benevolence room, office space and a library, construction began on the Larry Newman building in the fall of 1999 and was completed in April 2000.

2005 Ground-breaking for Buford’s newest auditorium and fellowship room was in April 2004. Our attendance for morning worship service was now up to 460. In May 2005, Buford held its 1st worship service in the new building. In May 2005, member Jason Obert was hired part-time to work as Buford’s first youth minister, serving until July  2009. In August 2006, Scott Harp became Buford’s first full-time minister, serving until April 2016. In the spring of 2007, Annex II was turned into classrooms. In January 2008, Juan Garcia became the first minister for the newly established Buford Iglesia de Cristo. In November 2011, Brandon Edwards became our first full-time youth minister, serving until May 2014. In January 2013, Jaewhan Seo became our first full-time Korean speaking minister.  In May 2014, Jeremy Pate began serving as our youth minister.  2014 marked the 40th year anniversary of the Buford church of Christ.

2016 Buford welcomed Kyle Rye as the new pulpit minister in September 2016. The Buford church of Christ has 10 elders and 27 deacons. The congregational membership is comprised of 300 individual families. Our attendance for Sunday morning worship averages 575.

Share